subota, 27. siječnja 2018.

Sadržaj majčinog mlijeka odgovoran za često dojenje




Majke koje odluče djetetu omogućiti najbolji izvor hrane – svoje mlijeko – često su u čudu koliko često dijete želi sisati i sumnjaju da nešto nije u redu. Postoji razlog zašto je potrebno često dojiti!



Svaka pojedina vrsta sisavaca ima specifičan sadržaj mlijeka, ovisno o načinu života koji vodi i načinu na koji brine za svoje potomstvo. Neke životinjske vrste ostavljaju svoju mladunčad dulje razdoblje dok su u lovu i njihovo je mlijeko zbog toga zasićeno masnoćama i kalorijama kako bi mladunčad bila dovoljno dugo sita dok čeka mamin povratak. Takvi mladunci sišu nekoliko puta na dan. Kod nas ljudi situacija je drugačija. Majčino mlijeko je relativno siromašno kalorijama i masnoćama i da bi dijete osjećalo sitost, vrlo često traži dojku. Zapravo bebe zahtijevaju gotovo neprekinuti kontakt. Nama najbliži genetski rođaci u životinjskom svijetu – primati – zbog toga svoje mlade stalno nose i hrane tijekom cijelog dana. Naravno, oni nemaju sve one obaveze koje imaju žene (spremanje kuće, pranje rublja, kuhanje i sl.) pa im možda to nošenje bebe i učestalo dojenje nije toliko zahtjevno, no uz dobru podršku u domu, prvih nekoliko mjeseci glavna zadaća neka vam bude držanje bebe u naručju (pomoć u obliku marama i slingova je sjajna) i dojenje djeteta na zahtjev. Učestalo dojenje osigurat će stvaranje dovoljne količinu mlijeka za razvoj djeteta i sve njegove prehrambene potrebe za minimalno prvih 6 mjeseci života.



Advertisement
-0:15
Tekst: Ivančica Tarade
Foto: Profimedia

Ovo su dvije stvari kojima ne bi trebali učiti djecu




Puno toga učimo djecu, ali ovo su dvije stvari koje ne bismo smjeli podučavati, već pustiti dijete da te vještine svladava svojim tempom



Kada roditelj gleda svog mališana kako se trudi pridignuti u sjedeći položaj ili ustati na noge, ne bi mu smio previše pomagati. Naime, kod motoričkog razvoja djeteta veoma je važno znati da se odvija spontano, prema prirodnim zakonima kretanja. Svako dijete u stanju je motoričke radnje usvojiti potpuno samostalno, stoga ga nije potrebno učiti da sjedi, stoji, hvata i hoda. Razvoj djeteta odvija se prema određenom redoslijedu, u određenim periodima ili oko njih.
Ako poznajemo razvoj motorike djeteta, znamo kada se neka aktivnost u razvoju može očekivati. Ako dijete forsiramo da, primjerice, sjedi ili hoda, ometamo njegov razvoj. Najčešća pogreška nestrpljivih roditelja jest pasivno posjedanje djece. Ono, naime, može biti štetno za lumbalni dio kralježnice jer je dijete u tom položaju nestabilno, pa je sva njegova pažnja usmjerena na održavanje ravnoteže, što otežava koordinaciju. Također se kod svladavanja vještine hodanja ne preporučuje upotreba hodalica ili drugih pomagala koja djetetu nameću položaj i time uskraćuju neke druge razvojne funkcije. Motorički razvoj usko je povezan s mentalnim razvojem, pa se dijete razvija onoliko brzo koliko je znatiželjno. Neka su djeca življa, pa ponukana znatiželjnom prirodom puno ranije svladavaju motoričke radnje, dok su druga tromija, pa kod njih motorika nešto kasnije napreduje. No dok je sve u okvirima normalnog razvoja, nema mjesta brizi.



Tekst: Neža Šiptar
Foto: Profimedai

Nošenje bebe sjajno je za njezinu ravnotežu




Puno smo puta pisali i dobrobiti nošenja djece, no sada ćemo se osvrnuti na dobrobit koju djeca na taj način dobivaju za svoj sustav za ravnotežu. Dobro će vam poslužiti i kao dodatni argument skepticima koji ne podržavaju toliko nošenje bebe.



Dr. William i Martha Sears u svojoj knjizi Povezujuće roditeljstvo između ostalog ističu izuzetnu važnost nošenja bebe u marami, slingu, nosiljci koja dakako mora biti ergonomski osmišljena (nažalost, mnoge nisu dobre za nošenje beba iako im je to osnovna namjena). Osim emocionalnog dijela i fizičke povezanosti s roditeljem, dok se dijete nosi ono razvija svoj sustav za ravnotežu na poseban način. Naime, tri su male strukture poput libele smještene iza srednjeg uha. Jedna prati pokrete u smjeru naprijed-nazad, druga lijevo-desno, a treća gore-dolje. Pri svakom bebinom, odnosno maminom pokretu, tekućina u tim svojevrsnim libelama pomiče tanke niti koje trepere i prenose poruke u mozak. Tako prikupljeni podaci služe za održavanje ravnoteže tijela.
Nježni pokreti kojima njišemo bebu aktiviraju njezin sustav za ravnotežu, a otkriveno je da od tih podražaja bebe bolje dišu i rastu, bolje joj je regulirana fiziologija i cjelokupni motorički razvoj, što je osobito bitno kod nedonošene djece. Ako do takvih podražaja ne dođe, bebe se često same pokušavaju njihati.



Dijete koje je nošeno u marami ili slingu dok mama obavlja svoje poslove i aktivnosti, izloženo je brojnim podražajima sustava za ravnotežu. Pokreće se u svim smjerovima što je puno bolje od sati provedenih ležeći u krevetiću ili igranjem na podu. Zapravo se bebe u slingovima puno više pomiču jer se stalno moraju prilagođavati majčinim pokretima, a to je bitan protuargument svim kritičarima nošenja u marami koji govore da dijete tako nema mogućnost dovoljno se kretati.
Tekst: Ivančica Tarade
Foto: Profimedia

LAGANA LJETNA TORTA BEZ KUHANJA I PEČENJA GOTOVA ZA TREN




Sastojci
za podlogu:
250 – 300 g keksa
150 g otopljenog maslaca
100 g otopljene bele čokolade



… mleko po potrebi
za nadev:
1 kutija Parfe kreme (npr. Dolcela ili Dr.Oetker)
600 ml hladnog mleka
3 banane
za preliv:
200 g višanja, ispasiranih
200 g šećera
1 kašika džemfixa 1:1
Priprema
1.
Keks sitno izmrviti. Zatim dodati maslac, čokoladu i toliko mleka, da dobijete masu koju možete razmazati.
2.
Na tanjir staviti papir za pečenje, a preko njega obod forme vel. 28 cm. Zatim ispuniti masom od keksa i poravnati. Staviti u frižider da se hladi.
3.
Umutiti parfe kremu po uputstvu sa mlekom. Banane narezati na kolutove. Trećinu kreme premazati po podlozi, zatim preko staviti banane i premazati ostatkom kreme.
4.
Ostaviti tortu da se hladi dok se krema ne stegne.



5.
Za preliv zavreti višnje sa džemfixom, zatim dodati šećer i kuvati oko 1 min. Ostaviti da se ohladi. Ohlađenim prelivom izšarati površinu torte.
6.
Nakon što se torta dobro ohladi, pažljivo ukloniti obod forme i papir, pa servirati.

POZNATI DORUČAK GOTOV ZA 10 MINUTA




Sastojci:
500ml mleka
1 kvasac
1 pecivo
4 jaja
1 kasika sol
200ml jogurt
1kg/400g brasno(manje vise)






Priprema
1.
Stavite brasno,jaja,pecivo,jogurt,sol i mleko sa kvasecom i zamesite testo (kao za kiflice)da nije tvrdo.Dobro ga izmesite i stavite u vecu vanglu koju ste prethodno namazali sa uljem.Prekrijete testo sa najlon folijom (samo jedna strana namazite uljem )za da vam se testo ne lepi na najlonu i stavite ga u frizideru.Vako spremno testo stoi i do 7dana u frizideru.
2.
Kad pozelite da przite ,izvadite testo i sa rukama pravite mekice (razvlacite sa prstima sto tanje korice).U posudu u kojoj ke gi przite stavlja se malo ulje zagreje se i prze se mekice.Testo sto vam je ostalo opet se vraca u frizideru.
3.
Mozete gi jesti sa sirom ,sa slatko os smokvi ja tako volim,a vi mozete sa sta vi volite,slane, slatke sve po ukusu i zelji.





Posluživanje
Kad je testo vec gotovo mozete gi pravite za dorucak za veceru, ili kad vam neko dodje jer su brzi i stvarno su mekane,dobre i ic ne upijaju ulje.
Napravite i probajte ovo cudo od testa.

STRAH GODINE: Pokačio se sa pogrešnim ljudima na Fejsu, pa je bukvalno morao da beži iz zemlje!




Možda ga ni bježanje neće spasiti




Foto: Fejsbuk



Čovek pogrešio broj i zamerio se pogrešnim ljudima, pa je morao da pobegne u Rusiju.
(Telegraf.rs)

Novčanica s likom Tita imala je grešku koju niko nije primijetio




Jugoslavenski dinar bila je valuta koja se počela koristiti u Kraljevini SHS od 1920., a potom se koristila u Kraljevini Jugoslaviji, socijalističkoj Jugoslaviji, pa u Saveznoj republici Jugoslaviji.
Imena države su se mijenjala, ali ne i dinar, koji je stekao kultni status te je “jugoslavenski” prestao biti kad ga je Srbija zamijenila srpskim dinarom, a Crna Gora eurom – godinama nakon što se nekadašnja Jugoslavija raspala.



Početkom osamdesetih donesena je odluka da se postojeća serija novca zamijeni novom, modernijom. U novoj seriji, svaka pojedina novčanica je trebala predstavljati jednu od jugoslavenskih republika, na licu bi imala jednu historijsku ličnost iz te republike, a na naličju motiv iz te republike.
Najmanja novčanica od 10 dinara predstavljala bi najmanju republiku, Crnu Goru, a najveća postojeća od 1000 dinara najveću republiku, Srbiju, a uvela bi se i nova novčanica od 5000 dinara koja bi predstavljala Jugoslaviju. Prvo je trebala biti izdana najveća novčanica, a zatim bi se postupno zamjenjivale novčanice manjih apoena.
Godine 1985. izlazi nova serija novčanica, koja je započeta uvođenjem novčanice od 5000 dinara s likom preminulog jugoslavenskog predsjednika Josipa Broza Tita.
Ta je, do tada najveća izdana i dugo iščekivana novčanica izazvala je pravu buru u javnosti, a ona traje i danas – ne zbog njene vrijednosti, već greške koju ispočetka niko nije primijetio.
Naime, uz lik Tita upisana je i godina njegovog rođenja te smrti. Umjesto 1892- 1980, na novčanici je pisalo 1892-1930 – pa je prema njoj Tito umro 50 godina ranije!
Ono što je zanimljivo, da čak niti nakon uočavanja greške, ta novčanica nije povučena iz opticaja, jer je generalni direktor tadašnjeg Zavoda za izradu novčanica rekao kako je od 14 miliona štampanih novčanica, njih samo 4 posto s pogreškom.
To znači kako je grešku na sebi nosilo oko 560 hiljada novčanica, a prema međunarodnim propisima država koja pusti više od jednog promila novčanica s vidljivom greškom, treba povući čitav novca iz serije iz opticaja.
Ali, pogrešna godina smrti Tita nije jedina greška kod ove novčanice. Naime niti je službeno spomenut datum kad se pušta u opticaj, a izgled i opis novčanice bio je posve različit od onog što je najavljeno u službenom listu SFRJ, JANI.
Druga novčanica trebala je biti u apoenu od 1000 dinara, s datumom izdavanja 1986., predstavljati SR Srbiju i na licu imati portret Vuka Stefanovića Karadžića.
Sve matrice su bile gotove i novčanica je bila spremna za štampanje, ali nikada nije puštena u opticaj. S obzirom na hiperinflaciju, pojavila se potreba za novčanicama sve većih apoena, a ne sve manjih



Pogledajte tečajeve Narodne banke Jugoslavije u odnosu dinara prema stranim valutama na kraju godine:

KOFEIN, BROKULA, KUPUS I SENF OMETAJU PRAVILAN RAD ŠTITNJAČE




Pojačani rad štitne žlijezde prate uznemirenost, mršavljenje, ubrzani rad srca i treskavica, a usporeni su debljanje, osjećaj hladnoće i opadanje kose. Poremećaji rada štitnjače, jedne od najvećih žlijezda u našem tijelu, sve su učestaliji te u svijetu od njih boluju čak dvije milijarde ljudi. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, u skupini endokrinoloških bolesti bolesti štitnjače su na visokome drugome mjestu, odmah nakon šećerne bolesti. Svaka deseta žena nakon 50. boluje od nepravilnog rada štitne žlijezde, no zbog stresa su sve češće žrtve bolesti i muškarci. Hormoni koje proizvodi štitnjača, žlijezda u oblika leptira smještena ispod Adamove jabučice, pomažu u reguliranju broja otkucaja srca, krvnog tlaka i tjelesne temperature te u reguliranju brzine kemijskih reakcija, odnosno stope kojom se hrana pretvara u energiju. Upravo su zato hormoni štitnjače od ključne važnosti za funkcioniranje svake stanice u tijelu. 




Dreamstime Najčešće bolesti štitnjače su gušavost, pojačan rad štitnjače ili hipertireoza te oslabljena funkcija štitnjače (hipotireoza), no česte su i upale štitnjače te tumori. Posljednjih pedeset godina broj oboljelih od karcinoma štitnjače povećao se čak pet puta te u Hrvatskoj od te zloćudne bolesti na godinu oboli od 400 do 500 ljudi, od čega je 300 žena. Nasreću, ako se otkrije na vrijeme, karcinom se u većini slučajeva lako liječi. – Bolesti koje dovode do pojačanog rada štitnjače (hipertireoze), čime se proizvodi više hormona štitnjače (T3 i T4) no što je organizmu potrebno, obično izazivaju simptome kao što su uznemirenosti, mršavljenje unatoč dobrom apetitu, nervoza, ubrzani rad srca, treskavica, učestale stolice (proljevi), umor, opadanje kose, loš san, poremećaji menstrualnog ciklusa, problemi s plodnošću, opći nemir i slično – kaže prim. dr. sc. Miodrag Lacić, specijalist nuklearne medicine – tireolog, znanstveni suradnik Medicinskog fakulteta u Zagrebu. S druge strane, dodaje Lacić, bolesti koje dovode do oslabljenog rada štitnjače (hipotireoze) vrlo su česte, no nažalost, kasno se otkrivaju. – Te bolesti usporavaju metabolizam te, kada su jače izražene, dovode do debljanja, umora, povišenih masnoća u krvi (kolesterol i trigliceridi), glavobolja, različitih promjena na koži, psihičkih promjena, fizičke i intelektualne usporenosti, osjećaja hladnoće, problema s opadanjem kose, zatvora, poremećaja menstrualnog ciklusa, problema s plodnošću i slično – objašnjava. Dreamstime Bolesti i poremećaji rada štitnjače mogu se, tvrdi, pojaviti u svakoj životnoj dobi, no zloćudni tumori štitnjače, kao i pojačani rad štitnjače (hipertireoze), relativno se češće pojavljuju kod mladih, a oslabljen rad štitnjače češće se pojavljuje kod starijih osoba. Uz nasljedne faktore, stres i neke lijekove, faktor koji pospješuje razvoj bolesti štitnjače može biti i neadekvatna prehrana. Namirnice poput kelja i kupusa, senfa, brokule, kikirikija te proizvodi od soje ometaju apsorpciju joda te na tjednom jelovniku ne bi trebale biti više od dva, tri puta. Za zdravlje štitnjače smanjite i napitke koji sadrže kofein te alkohol i pušenje. Obogatite prehranu voćem, povrćem, ribom, cjelovitim žitaricama, mesom peradi, mahunarkama i grahoricama. Za dobro funkcioniranje štitnjače jedite mrkvu, špinat, marelice, šparoge, maslinovo ulje, avokado, sjemenke suncokreta, cjelovite žitarice, banane i riblje ulje, preporuka je iz Zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”. Kod hipotireoze probavu pospješite povrćem, voćem, cjelovitim žitaricama i ostalim namirnicama bogatim vlaknima. Metaboličke procese pospješite pijući najmanje osam čaša vode na dan, a pomoći će i 30-45 min tjelovježbe na dan. Ubrzani i usporeni rad utječu na tjelesnu težinu Čest znak poremećaja rada štitnjače je nagla promjena tjelesne težine. Ako štitnjača proizvodi previše hormona, kilogrami se tope, a ako je razina hormona štitnjače niska (hipotireoza), debljamo se, tako je Oprah dobila 18 kilograma. Ako se ne otkrije na vrijeme, može izazvati zatajenje srca Poremećaje u radu štitnjače vrlo je važno na vrijeme otkriti jer prekomjerni rad štitnjače iscrpljuje tjelesne organe i može izazvati zatajenje srca, dok usporen rad štitnjače, hipotireoza, slabi otpornost tijela na infekcije. 



Uz nekoliko gutljaja napravite samopregled Napravite samopregled ispred zrcala. Zabacite glavu unatrag, otpijte malo vode te, dok gutate, promatrajte pojavljuje li se ispod Adamove jabučice i iznad ključne kosti oteklina. Ako je uočite, obratite se odmah liječniku. Prepoznavanje bolesti prema glavnim simptomima Hipotireoza može podići razinu kolesterola te povećati rizik od srčanog ili moždanog udara. Simptomi hipertireoze su tjeskoba, nesanica i razdražljivost, slabost u mišićima, drhtanje ruku, problemi s vidom i proljev. Nakon 35. na pregled krvi svakih pet godina U sklopu prevencije bolesti štitnjače izbjegavajte ekstremna ponašanja u prehrani i stilu života te što brže rješavajte konfliktne, stresne situacije. Dreamstime Preporučljivo je svakako napraviti i preventivne preglede štitnjače jer mnoge bolesti počinju i razvijaju se mnogo prije pojave prvih simptoma. Ako se pojave problemi sa štitnjačom, potražite pomoć u specijaliziranim centrima za bolesti štitnjače koji su u mogućnosti primijeniti individualizirani, tj. personalizirani medicinski pristup u dijagnosticiranju i liječenju što, nažalost, nije čest slučaj u svakodnevnoj liječničkoj praksi, savjetuje dr. Miodrag Lacić. Nakon 35. svakih bi se pet godina trebalo podvrgnuti testiranju krvi. U muškaraca se javlja tiho, a prvo slabi potencija Bolesti štitnjače se znatno češće nego kod muškaraca pojavljuju kod žena u dobi od 20 do 40 godina, a omjer iznosi oko 4:1. No zbog stresa su poremećajima štitnjače sve više izloženi i muškarci, kod kojih su najčešći simptomi ubrzan puls, osjećaj gušenja ili knedle u grlu te slabljenje potencije i depresija. Okidači bolesti štitnjače: Genetika, prehrana i stres Ako je potreba za jodom u prehrani zadovoljena, najveći rizik razvoja bolesti i poremećaja rada štitnjače nose nasljedni faktori. No iako je u većini zemalja razvijenog svijeta jodiranjem kuhinjske soli potreba za jodom zadovoljena, još ima dijelova svijeta gdje to nije slučaj te su tamo i problemi s gušavošću izraženiji. No faktori koji pospješuju bolesti štitnjače mogu biti i neadekvatna prehrana, kao i uzimanje nekih lijekova, te stres kojemu je suvremeni čovjek sve više izložen, kaže dr. Lacić.
prirodnozdravlje.info

Liječnici ne mogu da objasne: Skuhajte OVA DVA SASTOJKA i izliječite artritis, žuč, holesterol i još 10 drugih bolesti




Isprobajte ove prirodne recepte koji će revitalizirati vaše tijelo i ukloniti mnoštvo tegoba.
Med je jedina hrana na svijetu koja se neće pokvariti, jedino se može kristalizirati ako se jako dugo ostavi na hladnom mjestu. Zasigurno se mnogim farmaceutskim kompanijama neće svidjeti recepti koji uključuju ovu jedinstvenu namirnicu i cimet, a koji blagotvorno djeluju na organizam te liječe cijeli niz bolesti.



Bolesti srca: Napravite pastu od meda i praška cimeta. Svaki dan je jedite za doručak, možete je namazati na kruh umjesto maslaca. Smanjuje kolesterol u arterijama i sprječava srčani udar, smanjuje zadihanost pri fizičkim naporima i jača srce.
Artritis: Ljudi koji pate od artritisa mogu svakodnevno popiti napitak (ujutro i navečer) od jedne šalice vruće vode s dvije žličice meda i jednom žličicom cimeta. Ako se ovaj pripravak uzima redovito može čak izliječiti kronični artritis.
Upala mjehura: Ubacite dvije žličice cimeta i jednu žličicu meda u čašu mlake vode i popijte je. Uništava bakterije u mjehuru.
Kolesterol: Napitak koji se sastoji od dvije žličice meda i tri žličice cimeta koje su pomiješane s pola litre vode jako je koristan za ljude koji imaju visoku razinu kolesterola. Istraživanje je pokazalo da takav pripravak smanjuje razinu kolesterola u krvi za 10 posto u roku od sat vremena.
Prehlada: Ako vas muči prehlada uzmite jednu žlicu mlakog meda s prstohvat cimeta svaki dan tri dana. To će izliječiti kašalj, prehladu i očistit će sinuse.
Bubuljice: Napravite pastu od tri žličice meda i jedne žličice cimeta. Nanesite na bubuljice prije spavanja i sljedeće jutro isperite lice toplom vodom. Ako to ponavljate svakodnevno dva tjedna, uklonit ćete sve bubuljice iz korijena.



Infekcije kože: Bilo kakvi osipi ili infekcije na koži mogu se ukloniti ako ih premažete smjesom od cimeta i meda koje ćete u jednakom omjeru pomiješati.
Rak: Nedavna istraživanja koja su provedena u Japanu i Americi otkrili su da se čak najteži oblici raka kao što je rak crijeva ili kostiju može izliječiti. Ljudi koji boluju od tih tipova raka trebaju uzimati jednu žličicu čaja i jednu žličicu cimeta tri puta dnevno bar mjesec dana.
Izvor: dnevno

Dud je jedan od najmoćnijih ljekova iz prirode




Dud je pomalo zaboravljeno, ali ukusno voće, koje raste pojedinačno posađeno ili samoniklo. U našim krajevima nalazimo crnu, crvenu i bijelu sortu, dok ih u svijetu postoji oko sto.
Od svih sorti je najaromatičniji crni dud. Ovaj plod raste na istoimenom listopadnom stablu iz obitelji Morus, čije je lišće poznato kao hrana dudovog svilca ili svilene bube.
Vergilije je za dud napisao da je najpametnija biljka, jer zadnja propupa čekajući toplo vrijeme. Nekad je u dolini Neretve drvo duda bilo jako cijenjeno za izradu bačvi.



Dud se uzgaja i radi pribavljanja svile od svilene bube.
Sastav i ljekovitost duda
Plodovi duda sadrže slobodne organske kiseline (limunska i jabučna), vitamine C, B, K, A, i E, željezo, kalij, mangan i magnezij, pektine i druge korisne tvari.
Posjeduju veliku količinu antioksidansa antocijanina. Stručnjaci tvrde da dud zaslužuje da se uvrsti u superhranu, jer sprečava starenje organizma i pomaže kod mnogih bolesti. U liječenju se koriste plodovi, listovi i kora.
Crni dud
Ljekovita svojstva crnog duda zaista su brojna. Crni dud se u narodnoj medicini koristi protiv upale mokraćnih kanala, bolesti usne šupljine i grla, epilepsije, depresije, nesanice, vrtoglavice te kod ugriza buba i zmija. Svježi nedozreli dudovi primjenjuju se protiv proljeva, a zreli kao blag laksativ.
Njihov sok dobar je i za lakše iskašljavanje, znojenje i mokrenje te za ispiranje kod upala grla i usta. List crnog duda poznati je narodski lijek za snižavanje i reguliranje šećera u krvi pa se često primjenjuje u čajnim mješavinama za dijabetes.
Bijeli dud
Bijeli dud ima veliku primjenu u kozmetici. Nalazi se u sastavu mnogih kozmetičkih preparata za izbjeljivanje kože, uklanjanje mrlja i pjega, jer sadrži inhibitore koji smanjuju sintezu melanina.Takođe se upotrebljava u sastavu preparata protiv starenja kože, za tretman kože oko očiju, za toniranje i čišćenje lica. U liječenju se koristi slično kao i crni dud. Zabilježeno je i da djeluje kod artritisa, očnih bolesti, slabosti organizma i za opuštanje živčanog sustava.
Po Džonatsanu Hartvelu, autoru knjige “Biljke protiv raka”, sok bijelog duda može pomoći kod tumora grla. Ako ste u prilici, jedite obje vrste duda, jer ćete od njih izvući brojne blagodati.
Kora duda
Još od vremena Dioskorida gorka kora korijena duda koristi se kao lijek protiv crijevnih parazita. Kora liječi bolesti crijeva, želudca, dispepsiju te pomaže kod trovanja hranom, alkoholom i gljivama. Prah dobiven od kore duda upotrebljava se izvana u obliku melema za brže zarastanje rana, a uvarak od kore pije se protiv povišenog krvnog tlaka.



Što sve možemo spremiti od duda?
Plodovi duda i kora skupljaju se od lipnja do kolovoza, a lišće u proljeće. Drvo ne napadaju nikakvi nametnici ni bolesti, tako da je riječ o ekološkim plodovima.Bobice se mogu jesti svježe ili sušiti. U kulinarstvu dud se koristi kao bilo koje drugo voće – od njega možete napraviti sok, džem, sladoled, umak, koristiti ga za pripremu deserta i kolača.
Čaj od lista crnog duda za dijabetes
Prelijte 50 grama lišća duda s pola litre kipuće vode i ostavite na deset sati.Procedite i pijte tijekom dana.
Sirup protiv temperature, upale i zatvora
Kilogram bobica crnog duda stavite u pola litre vode i dodajte dvije žličice jabučnog octa. Ostavite da odstoji 24 sata. Idući dan pomiješajte smjesu s kilogramom smeđeg šećera ili drugim prirodnim sladilom po vašoj želji (stevija, med, javorov sirup) i kuhajte do željene gustoće. Sipajte u sterilizirane boce i pijte nekoliko puta na dan razrijeđeno s vodom.
Nemojte pretjerivati s konzumiranjem plodova duda, jer mogu izazvati halucinaciju i probavne tegobe.
Izvor: alternativa-za-vas.com

OD SADA SE PAZITE: Ukoliko niste imali intimne odnose 7 ili više dana, evo šta će se dogoditi vašem organizmu!




Uz pomoć raznih internet portala, danas nam je omogućeno da saznamo mnogo stvari koje su korisne za nas i naše zdravlje.



Upravo sada ćete saznati koliko je bitno imati intimne odnose, te da oni imaju razne zdravstvene prednosti o kojima do sada niste ni razmišljali. Međutim, stručnjaci su utvrdili da ukoliko ovu aktivnost ne obavljamo najmanje sedam dana, onda mogu da se dogode velike i ozbiljne posljedice, baš kao i kada je u pitanju bilo koja druga aktivnost.
Evo o kojim posljedicama je riječ:
Stres Da biste umanjili stres idealno rješenje je da imate odnose sa svojim partnerom. Istraživanja koja su izvršena 2005. godine pokazala su da odnos koji imate sa svojim partnerom djeluje na mentalne i fizičke osobine i u znatnoj mjeri ih poboljšava. Problemi sa srcem Obzirom da za vrijeme intimnog odnosa dolazi do fizičke aktivnosti, to se pokazalo jako dobrim kada je u pitanju održavanje zdravlja srca, te samim tim djelujemo i na cirkulaciju. Ukoliko jednom sedmično vodite ljubav onda su vam smanjene šanse da obolite od erektilne difuzije. Nisko samopouzdanje Kada dođe do ejakulacije , svi hormoni prolektin testosteron kao i estrogen djeluju na naše emocije i uravnotežuju ih.



izvor: http://www.nasi-recepti.info

Kako se pravi sok od zove bez šećera!!!





Sok od zove će mnoge od nas podsetiti na rano detinjstvo, kada su nam ga vredno pripremale naše bake i majke. Tada smo ga svi obožavali i rado pili, a danas to ipak nije slučaj. Ubrzan život, naročito u većim urbanim sredinama često nas odgovara od pripreme napitaka kakav je sirup od bazge. Većina nas smatra da za to nema vremena. To je potpuno pogrešno,jer upravo stres,obaveze i razni rokovi nas i dovode do pojave bolesti.
Sirup od zove vam neće uzeti puno vašeg dragocenog vremena, a uradićete puno za vaše zdravlje, saznajte kako da ga napravite samostalno..
KAKO SE PRAVI SIRUP OD ZOVE RECEPT ?



Postoji više načina pripreme za ovaj lekoviti napitak, u svetualternativne medicine naročito je tražen recept bez šećera kao i sirup od bazge bez konzervasa i ostalih dodataka. Alternativci sok od zove obično zaslađuju sa stevijom umesto šećera, koja se smatra najboljim prirodnim zaslađivačem – o njoj možete pročitati u članku stevija biljka.
Mi ćemo vam ovom prilikom dati nekoliko recepata, jer su po nama svi recepti za pomenuti sok više nego dobri, naročito sada sa dolaskom sve lepšeg i toplijeg vremena, trebali bi ga svi piti.
Prvi recept je onaj najredovniji sa šećerom, pa da krenemo:
Neophodni sastojci
Za ovaj blagi i izuzetno lekoviti napitak biće nam potrebno sledeće:
20 cvetova zove,
litar vode,
jedan limun,
pola kilograma šećera.
Kako pripremiti zovin sok
Kao što smo već rekli u pitanju je ovaj najredovniji i najčešći recept za sok od zove koji se pravi sa šećerom. Prvo što treba da uradimo je da potopimo cvetove u hladnu vodu i pustimo da odstoje ceo dan (24 h) i to na tamnom i hladnom mestu.
Nakon što prođe 24 sata,u vodu trebamo iscediti jedan ceo limun osrednje veličine a zatim dodati i 0,5 kg šećera i dobro sve zajedno izmešati. Ponovo ostavljamo naš sirupod zove da odstoji još jedan dan, ali ga povremeno mešamo, dok se šećer u potpunosti ne rastopi.
Nakon 24 časa sok od bazge cedimo kroz gazu i tek nakon toga je spreman za konzumaciju. Pije se tako što se do 1/3 čaše sipa sirup a ostatak se razblažuje sa vodom.
Kao što vidite sok od zove priprema se bez većih komplikacija. Ovaj lagan napitak je uz limunadu jedan od najboljih rashlađivača tokom toplih dana koji nam se približavaju.
SIRUP OD BAZGE RECEPT BEZ KONZERVANSA I ŠEĆERA
Mnogi zagovornici alternativne medicine neće oberučke prihvatiti naš prvi recept, prvenstveno zbog pola kg šećera od kojeg se mnogima diže kosa na glavi. Zato smo ovom prilikom pripremili nešto i za njih pa vam dajemo predlog kako napraviti sok od zove bez šećera i konzervansa..
Potrebni sastojci
10 cvetova sveže ubrane zove
litar i po sveže vode (najbolje izvorske)
jedan limun
biljka stevija (kao zamena može i domaći med)
Priprema recepta:
Nakon što se uberu cvetovi, potapamo ih u teglu ili bokal hladne vode po mogućnosti izvorske. Puštamo da odstoji jedan ceo dan na mračnom i prohladnom mestu. Posle toga cedimo vodu i dodajemo joj proceđen sok od jednog limuna.
Po ukusu zaslađujemo sa stevijom u nedostatku iste najbolje se pokazao prirodni domaći med. Ovakav napitak slobodno mogu da koriste i oboleli od šećerne bolesti kao i oni koji su na dijetama, jedino trebaju voditi računa da uvek piju svež sok od zove (sme se držati u frižideru najviše 24h).
SIRUP OD ZOVE NIJE DOBAR ZA MUŠKARCE?



Verovatno ste već čuli kako je ovaj napitak štetan za muškarce jer utiče na plodnost i da čak sok od zove izaziva sterilitet. Naša narodna medicina ponekad malo zastrani i do dana današnjeg nije u potpunosti jasno otkud ovakva tvrdnja i kojim dokazima se potkrepljuje.
Sa medicinskog aspekta zova sok je potpuno bezbedan i nema nikakvih uticaja na potenciju muškaraca, što je i dokazano.
Postoji jedna verzija objašnjenja zašto je sirup od bazge došao na loš glas i ona je nama veoma zanimljiva. Naime,jedna stara bakica nije imala dovoljno pomenutog soka, kada su joj došli iznenadni gosti u kuću te nije mogla sve da posluži. Stoga je starica koja se našla u škripcu izustila čuvenu rečenicu da je zova loša za mušku decu. Otad postoji mit.
Uzmite ovo sa rezervom, to je samo jedno tumačenje. Danas se zna da je više nego dobar napitak za naše mališane..
KAKO PITI SOK OD ZOVE U TRUDNOĆI
Iako ne postoje čvrsti dokazi i neki sigurni pokazatelji da je sok od zove štetan po buduće majke i njihove bebice, opšta preporuka trudnicama je da ga ipak ne piju.
Kako je dugo stanje veoma specifičan period u životu svake žene, mnoge biljke, čajevi, sokovi nisu preporučljivi za konzumaciju za vreme trudnoće kao i u periodu dojenja koji sledi. Pročitajte takođe koristan članak jagode u trudnoći..
SIRUP OD ZOVE PREDNOSTI ZA ZDRAVLJE
Sok od zove je veoma koristan za naše zdravlje te ga lekari i fitoterapeuti preporučuju svakom(izuzev trudnica i dojilja). Cvetovi biljke se od davnina koriste u narodnoj medicini kod obaranja visoke temperature, jer dokazano omogućuju bolje znojenje koje obara temperaturu.
Podjednako dobro deluje kod upale sinusa, ali i mnogih drugih virusa naročito u kombinaciji sa kantarionom. Pomaže i kod išijasa, neuralgija a takođe je odličan za bubrege jer pospešuje mokrenje.
Ukoliko se pitate izaziva li sok od zove nuspojave ili kakva druga neželjena dejstva, znajte da su one dosta retke. Vodite samo računa o količini soka koji pijete tokom dana, jer veće količine ih mogu izazvati – pijte ga umereno.
Ovom prilikom dali smo vam recepte za sok od cvetova, koji je najbolje praviti upravo u maju i junu mesecu, kada cvetova ima na svakom koraku.Na jesen se pravi takođe odličan sok od bobica zove..
narodni-recepti.info

“Svi pričaju o tome sadrži li hljeb gluten ili ne, ali za organizam je najzdraviji samo jedan tip hljeba”




Američki kardiolog Steven Gundry smatra da većina vrsta hljeba koje svakodnevno konzumiramo nije dobra za naše zdravlje, te tvrdi da bismo trebali konzumirati samo jednu vrstu – hljeb koji uopšte ne sadrži žitarice.
hljeb



U knjizi “The Plant Paradox” Gundry savjetuje da se držimo podalje od lektina, teško probavljivih proteina koji izazivaju cijeli niz biohemijskih poremećaja i pogoršavaju već postojeće upalne procese u tijelu. Ističe da gluten nije ništa drugo, nego određena vrsta lektina.
Doktor podsjeća da je gluten teško probavljivi protein koji se nalazi u pšenici, ječmu, raži i piru. Oštećuje crijevnu stijenku i pridonosi razvoju sindroma propusnosti crijeva. To znači da neprobavljene komponente hrane prolaze kroz crijevnu stijenku i ulaze u krvotok te izazivaju upalni proces, imunu ili alergijsku reakciju.
U knjizi također objašnjava da postoje žitarice koje ne sadrže gluten, poput heljde, zoba, riže, kukuruza, i prosa, ali ističe i da sve žitarice sadrže neke druge vrste teško probavljivih proteina na koje pojedinci reaguju ako ne podnose gluten, ako imaju oštećenu crijevnu stijenku ili sindrom propusnosti crijeva.
Mnogi izbjegavaju gluten strahujući od debljanja i drugih bolesti, ali Gundry ističe da gluten nije ništa drugo, nego određena vrsta lektina. Paradoks je da se ovi toksični proteini na biljnoj bazi mogu pronaći u brojnim proizvodima koji se reklamišu kao “bezglutenski”.
Američki kardiolog tvrdi da lektini, kojih ima i u voću i povrću, posebno u mahunarkama, u ljudskom organizmu podstiču hemijske reakcije koje uzrokuju debljanje, nadutost trbuha, sindrom iritabilnog crijeva i druge zdravstvene probleme.
Ističe kako je jedina vrsta hljeba bez lektina hljeb koji uopšte ne sadrži žitarice. Riječ je o po obliku “spljoštenom” hljebu koji se ne “diže” u procesu izrade.




Zdravi hljeb koji zagovara Gundry sastoji se od usitnjenih sjemenki suncokreta, bundeve, sezama, zobenih pahuljica, samljevenih sjemenki lana i orašida (oraha, badema, lješnjaka) i malo soli, a priprema se s dvije čaše vode, te nekoliko kašika otopljenog kokosovog ulja ili maslaca.
U Sjedinjenim Američkim Državama može se kupiti gotov, a proizvodi ga američka kompanija “Barely Bread”.
Izvor: jutarnji

Želite spriječiti srčani udar, hipertenziju i visok pritisak? Sve to 100% možete sa samo jednom namirnicom…




Ako želite spriječiti srčani udar, hipertenziju i visok pritisak, sve to možete sa jednom namirnicom… Datule ili drugim nazivom hurme, veoma su zdrave. Konzumirajte barem nekoliko hurmi dnevno.
hurme



Bogate su mineralima, vitaminima i ostalim zdravim komponentama, hranljive su i djeluju preventivno na neke bolesti, ali ih i liječe.
Ovdje ćemo vam navesti zašto trebate hurme konzumirali i u kojim stanjima:
Jačaju srce i sprječavaju srčane bolesti. To je zbog velike količine kalijuma kojeg posjeduju, a kalijum je bitan za rad srca. Osim toga, sprječavaju srčani i moždani udar, snižavaju holsterol i pritisak.
Zbog svega toga jedite hurme, ali se i zdravo hranite jer velik unos soli i masti začepljava krvne sudove, dovodi do povećanja holesterola i krvnog pritiska, te do moždanog i srčanog udara. Ne igrajte se sa svojim zdravljem.



Jačaju imunitet i prepručuju se osobama koje imaju manjak željeza. Preproručuju se i trudnicama, te osobama koje se oporavljaju od nekih bolesti. Jedite barem 3 hurme dnevno. Osim toga, pomažu kod liječenja proljeva, ali i liječenja zatvora. Veoma su dobre za probavni trakt.
Izvor: megagiga

Ova namirnica hrani RAK a svakodnevno je jedemo: Izbacite je iz svoje prehrane!




Zdrava ishrana je bitna jer tako ubijate ćelije raka (vitaminima i mineralima). Štetnim dodacima samo hranite rak. Osobe koje se liječe od raka ne bi trebale konzumirati slatkiše. Promijenite prehranu i vidjet ćete poboljšanje.



rak ona postaje povoljna ta za razvoj kancerogenih ćelija,a zle ćelije se hrane šećerom.
Osim toga, sve više se jede genetski modifikovana hrana(voće, povrće, najčešće soja). Zato dobro pazite gdje kupujete voće i povrće, uzimajte prirodno uzgojene. Soju izbjegavajte jer je ona najviše genetski modifikovana.
Također, uzimajte voće i povrće koje je normalno da raste u tom godišnjem dobu jer nije normalno da bude zastupljeno tokom čitave godine. Ako jeste, onda nešto nije uredu.
Bitno je da se zdravo hranite. Nezdravom ishranom samo sebi štetite, a nije vam dovoljno da pijete lijekove, ako se nećete zdravo hraniti.
Izbjegavajte brzu hranu, neprirodne vještačke sokove, već pijte prirodne sokove. Mnoge osobe su se izliječile prirodnim sokovima, npr sokom od cvekle, borovnice, pijenjem dosta soka od limuna, narandže i sl. To je zato što djeluju kao antioksidansi.



Istraživanja su pokazala da obrađeni šećeri mogu uzrokovati rak, a i ubrzati sam proces njegovog nastanka i širenja. Pod tim se ne misli na prirodne šećere kao što su šećeri iz voća, meda, već one obrađene koji se dodaju slatkišima, gaziranim pićima i raznim namirnicama koje mi često upotrebljavamo. Ćelije raka se hrane tim šećerima i samo postaju jače i otpornije.
Izvor: megagiga

NAPRAVITE ODMAH OVU OTOPINU: OČEKUJTE BUJNO CVJETANJE I LIJEPO LIŠĆE OD NAJBEZNADEŽNIJIH BILJAKA!!




Bilo koje cvijeće u loncu povremeno treba prihranjivati, naročito u vegetativnom periodu i periodu cvjetanja. Kako bi potaknuli povećani rast i cvjetanje i najbeznadežnije biljke, pomoći će vam – obični kvasac.
Prirodnim putem pomozite kućnim biljkama…



Fitohormoni, vitamini skupine B i auksini (biljni hormoni), koje se nalaze u kvascu, aktivno stimuliraju diobu stanica i rast biljaka. Prihranu takve vrste koriste profesionalni uzgajivači biljaka, piše uspesnazena.com
Zahvaljujući ovakvoj prihrani, naglo se povećava aktivnost mikoorganizama u tlu, povećava se sadržaj ugljičnog dioksida, mikro- i makroelemenata, što ima posebno blagotvoran utjecaj na korijenov sustav i vanjski izgled same biljke.
Dakle, ako želite da vaše biljke budu zdrave i cvjetaju dugo i bogato, možete pripremiti otopinu za njihovu prihranu.
Prihrana za sobne biljke:
Bit će potrebno:
– 10 gr svježeg kvasca
– 1 žličica šećera
– 1 litra tople vode
Priprema:
Rastopite kvasac u vodi, dodajte šećer i promiješajte.



loading…
Ostavite da odstoji, minimum 2 sata.
Ovakvom otopinom zailjevajte cvijeće dvaput mjesečno u jesenje-zimskom razdoblju, i jednom u deset dana u proljetno-ljetnom periodu.
Primijetit ćete kako lišće postaje zelenije, a cvjetanje bujnije i bogatije!
izvor:uspesnazena.com