Iako je u pitanju nešto kroz šta sva deca prolaze, roditelji morajud a obrate pažnju na laganje i objasne detetu da to nije dobra navika
Porodica, Dete, Detinjstvo, Roditeljstvo, Roditelji, Devojčica, Kreativnost, Musavost, Igra, Igranje,
Deca počinju da “uče” da lažu kada napune 2 godine, a prve laži se odnose na poricanje loših stvari koje su uradila.
Kako se pojavi ova sposobnost za pretvaranje, sa njom dolazi i sposobnost za namerno donošenje netačnih izajava kao što je – “nisam ja”.
Međutm, ovako mala deca ne u zimaju u obzir mentalno stanje osobe koje ih sluša kada izgovaraju ove “male laži”.
Zbog toga je vrlo lako zaključiti kada lažu. Ako niko drugi nije bio u sobi, a zidovi su išarani, roditelji lako mogu da zaključe da dete pokušava da ih obmane.
Stvari postaju nešto teže kada dete napuni 4 godine. U ovoj fazi, deca uzimaju u obzir ono šta druga osoba zna. Ipak, roditelji su i dalje u prednosti jer deca ovih godina vrlo često izgube iz vida ono što govore i ono što moraju da kažu da bi vas uverila u istinu. Primera radi, možda će insistirati da je neko drugi išarao zidove, iako je ta osoba upravo ušla u sobu sa vama.
Roditelji dobijaju dostojnog protivnika tek kada deca napune 7 godina jer su u stanju da prikriju svoje laži držeći se priče.
Šta možemo da uradimo da sprečimo decu da lažu?
Foto: dolanh via Foter.com / CC BY-NC-SA
Ako želite da stanete na put ovoj lošoj navici, ili da naterate da dete prizna da laže, potrebno je da ih uverite da neće biti u nevolji ako priznaju šta rade, kao i da bi vas govorenje istine jako obradovalo.
Isto tako, važno je da roditelji nauče decu da cene istinu i motivišu ih kroz brojne priče kao što su “Carevno novo odelo” i “Pinokio”.
(Telegraf.rs)
Nema komentara:
Objavi komentar